Κι άλλη νίκη ο Αστέρας Τέμενης, 62-55 τον Ιόνιο – Βίντεο/δηλώσεις

Ο Αστέρας Τέμενης εντυπωσιάζει στο ξεκίνημα της φετινής National League 2, καθώς επικράτησε στο δημοτικό κλειστό γυμναστήριο του Αιγίου επί του Ιόνιου Κέρκυρας με σκορ 62-55.

Κι άλλη νίκη ο Αστέρας Τέμενης, 62-55 τον Ιόνιο - Βίντεο/δηλώσεις Ο Αστέρας Τέμενης πέτυχε κι άλλη νίκη

Ο Αστέρας Τέμενης κάνει εντυπωσιακό ξεκίνημα στην παρθενική του παρουσία στις εθνικές κατηγορίες του μπάσκετ, καθώς νίκησε και τον Ιόνιο της Κέρκυρας στο Αίγιο με σκορ 62-55 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της National League 2.

Διαιτητές: Σπυρλιδάκης-Μπον-Αρτελάρης. Τα 10λεπτα: 5-18, 28-31 (ημ.), 47-46, 62-55.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Ξενούλης): Πέτροβιτς 18 (1), Βουρνάς 7, Γκάτζιος 18, Τσουλέας, Σταθακόπουλος 5, Σακελλαρόπουλος 8 (2), Καραγγελής 6 (1), Δούβος, Καρακάσης, Βαγενάς.

ΙΙΟΝΙΟΣ (Κοντογιάννης): Ι. Βαζούκης 21 (3), Γουίλσον 13, Κατσαρός 4, Στεμπάρης 7 (1), Εφέπουλος 2, Δεϊμέζης 8, Φ. Βαζούκης, Παπαδόπουλος, Προβατίδης-Αμπντουλαχί, Γεωργακόπουλος.

Ο προπονητής του Αστέρα Τέμενης Αρης Ξενούλης δήλωσε τα εξής αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Συγχαρητήρια στα παιδιά. Καταφέραμε να κερδίσουμε μια πολύ καλή, αθλητική και νεανική ομάδα. Μάλιστα, δυο παιδιά της είναι παίκτες στο Λαύριο, άρα παίκτες επιπέδου Basket League. Στο α΄ ημίχρονο δεν καταφέραμε να ματσάρουμε την αθλητικότητα τους και γι΄ αυτό είμασταν πίσω στο σκορ. Στο β΄ ημίχρονο αλλάξαμε την άμυνά μας, ακολουθήσαμε την τακτική που είχαμε σχεδιάσει όλη την εβδομάδα και καταφέραμε να περιορίσουμε τους αντιπάλους μας στους 24 πόντους. Αυτό μας έδωσε αυτοπεποίθηση και στην επίθεση γίναμε πιο ομαδικοί, οπότε νομίζω ότι επικρατήσαμε δίκαια. Τα παιδιά, όλη η ομάδα ήταν συγκλονιστικοί, έπαιξαν με ψυχή και καρδιά. Δεν υπάρχει εύκολο και δύσκολο παιχνίδι. Συνεχίζουμε με σκληρή δουλειά, αφού μπροστά μας έχουμε τον εκτός έδρα αγώνα με την Παραμυθιά».