Πάλεψε η Εθνική, αλλά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Γερμανίας

Στο πρώτο ημίχρονο, και ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο

Εθνική

Πάλεψε σαν «λιοντάρι», αλλά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της παγκόσμιας πρωταθλήτριας η Εθνική μας ομάδα!
Η «επίσημη αγαπημένη» κατέθεσε ψυχή και σώμα στο παρκέ της «Bercy Arena» του Παρισιού, κοίταξε στα μάτια την «πυραυλοκίνητη» Γερμανία, ωστόσο, δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση, γνωρίζοντας την ήττα και τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων με σκορ 76-63.
Στο πρώτο ημίχρονο, και ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο – κυρίως στην άμυνα – φτάνοντας ακόμα και στο +12! Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, φάνηκε να ξεμένει από δυνάμεις, ιδέες και καθαρό μυαλό, χάνοντας τελικώς μια μεγάλη ευκαιρία να μπει στη ζώνη των μεταλλίων.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 9 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάιλερ-Μπαμπ 5 (1/5 τρίποντα), Φόγκτμαν 7 (1), Φραντς Βάγκνερ 18 (7/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τάις 6 (1/5 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μόριτς Βάγκνερ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σρούντερ 13 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Τίμαν 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ομπστ

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 12 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Τολιόπουλος 7 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Καλάθης 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης 1, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 22 (9/12 δίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 6 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)