Πάτρα – σπιράλ: «Δεν ξεκινήσαμε καλά με τις συνεδριάσεις των τοπικών»
Ο Πρόεδρος του Άνω Καστριτσίου συγκάλεσε συνεδρίαση… εκτός χωριού, καταγγέλλει το σπιράλ
![Πάτρα - σπιράλ: «Δεν ξεκινήσαμε καλά με τις συνεδριάσεις των τοπικών» σπιράλ](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2024/01/anwkastritsi-873x432.jpg)
Η ανακοίνωση της δημοτικής παράταξης «σπιράλ» με επικεφαλής τον Πέτρο Ψωμά αναφέρει:
Κακή αρχή έκανε η δημοτική αρχή σε ότι αφορά τη λειτουργία των νέων τοπικών συμβουλίων που προέκυψαν από τις δημοτικές εκλογές του περασμένου Οκτωβρίου. Το ατόπημα έκανε με το «καλημέρα» ο Πρόεδρος του τοπικού συμβουλίου Άνω Καστριτσίου, εκλεγμένος με τη Λαϊκή Συσπείρωση, ο οποίος συγκάλεσε την εναρκτήρια συνεδρίαση του οργάνου σε χώρο εκτός του χωριού! Παρότι ο νόμος είναι σαφής («οι συνεδριάσεις του συμβουλίου της κοινότητας είναι δημόσιες και γίνονται στο γραφείο αυτής»), ο Πρόεδρος αποφάσισε να τον παραβλέψει.
Αναρωτιόμαστε ποια είναι τα κίνητρα πίσω από την προσπάθεια απομάκρυνσης της συνεδρίασης από το Άνω Καστρίτσι. Πόσο μάλλον που η κοινότητα διαθέτει ειδικό χώρο, επαρκή και εξοπλισμένο, στον οποίο ανέκαθεν γίνονταν οι συνεδριάσεις του οργάνου με την προηγούμενη σύνθεση. Επιπρόσθετα ο εν λόγω αυτοδιοικητικός κατείχε τον τίτλο του Προέδρου και κατά την παρελθούσα δημοτική θητεία, στοιχείο που τον καθιστά γνώστη των διαδικασιών.
Με την ευκαιρία το σπιράλ απευθύνει δημόσια ερώτηση προς την δημοτική αρχή για το πότε σκοπεύουν οι Πρόεδροι που ανήκουν στην πλειοψηφούσα παράταξη να συγκαλέσουν τα αντίστοιχα όργανα στις υπόλοιπες δημοτικές κοινότητες. Οι γιορτές πέρασαν, ο χρόνος κυλάει, οι δημότες παραμένουν χωρίς ουσιαστική τοπική εκπροσώπηση και τα προβλήματα περιμένουν αντιμετώπιση και λύσεις.
Διαβάστε επίσης:
Εξαφάνιση Μεσολόγγι: Το χασίς, η… αμνησία και τα «δεμένα» στοιχεία!
Κόλπος του Ομάν: Σε εξέλιξη η κατάληψη του ελληνόκτητου πλοίου – Στο πλήρωμα ένας Έλληνας – ΒΙΝΤΕΟ
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News