Στους “4” της Ευρώπης οι γυναίκες του Ολυμπιακού

Στους "4" της Ευρώπης οι γυναίκες του Ολυμπιακού

Στην ημιτελική φάση της LEN EuroLeague προκρίθηκε η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού καθώς επικράτησε εντός έδρας της Σαμπαντέλ με 10-5.

Οι «ερυθρόλευκες» κάλυψαν τη διαφορά των δύο γκολ στο πρώτο παιχνίδι και έτσι πήραν το εισιτήριο για το final four γράφοντας άλλη μία χρυσή σελίδα στην ιστορία του πειραϊκού συλλόγου.

Ο Ολυμπιακός απέκτησε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο τερμάτων στα μισά της τρίτης περιόδου με το γκολ της Σιούτη (4-2), αλλά η ισπανική ομάδα μείωσε με την Κόρντομπες Ναβάρο.

Ακολούθησαν δύο γκολ από την Ελευθεριάδου και την Ελευθερία Πλευρίτου, με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκες» να φτάσουν στο +3 (6-3), το οποίο τους έδινε την πρόκριση, περίπου δύο λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Σαμπαντέλ μείωσε άμεσα σε 6-4 και στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου σε 7-5, ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε τις… απαντήσεις. Η Τσουκαλά έδωσε εκ νέου προβάδισμα τριών τερμάτων στην ελληνική ομάδα (8-5), η Ελευθεριάδου με πέναλτι, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 9-5, ενώ η ίδια διαμόρφωσε το τελικό σκορ, 38 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Μετά τον αποκλεισμό της, η Σαμπαντέλ θα μετάσχει στο final four του LEN Trophy, μαζί με τις υπόλοιπες ηττημένες ομάδες των προημιτελικών.

Tα οκτάλεπτα: 1-1, 2-1, 3-2, 4-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 M. Πλευρίτου (περιφέρεια, 5:43), 1-1 Κιουνιγκ (π/π., 2:21)

2ο οκτάλεπτο: 2-1 Ελ. Πλευρίτου (4:32), 2-2 Τάνκεβα (π/π., 2:07), 3-2 Αβραμίδου (πέναλτι, 0:38)

3ο οκτάλεπτο: 4-2 Σιούτη (4:48), 4-3 Ναβάρο (3:10), 5-3 Ελευθεριάδου (2:44), 6-3 Ελ. Πλευρίτου (1:57), 6-4 Γκόντου (1:46)

4ο οκτάλεπτο: 7-4 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 7:02), 7-5 Βαν Ντερ Σλουτ (6:39), 8-5 Τσουκαλά (περιφέρεια, 5:59), 9-5 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 2:17), 10-5 Ελευθεριάδου (κόντρα, 0:38)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 2, Μπενέκου, Ελευθεριάδου 3, Κανετίδου, Αβραμίδου 1, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου 1, Τορνάρου, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου.

Πηγή: fos.gr