Το νέο αίμα του στίβου μας άφησε υποσχέσεις στη Χαλκίδα – Φωτογραφίες

Οι αθλητές των ομάδων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βόρειας Πελοποννήσου έκαναν θραύση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Κ16 στη Χαλκίδα.

Χαλκίδα Χαμόγελα στην ομάδα 4x80μ. της Ολυμπιάδας στη Χαλκίδα

Η πρωτιά του Φίλιππου Παπαδόπουλου του Εσπερου 2004 στα 5.000μ. βάδην με 27:49.57, η 2η θέση της Ολυμπιάδας στα 4×80μ. με χρόνο 40.46 (την ομάδα αποτελούσαν οι Γιωργία Σταθοπούλου, Εφη Φατούρου, Κωνσταντίνα Τσεριώνη και Αναστασία Καραχοντζίτη, με προπονητή τον Ανδρέα Ηλιόπουλο) και η 3η θέση του Σπύρου Ανετόπουλου του Αρίωνα στα 2.000μ. με εμπόδια με 6:39.52, ήταν μερικές από τις στιγμές που ξεχώρισαν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Κ16, που ολοκληρώθηκε χθες στη Χαλκίδα.
Την ίδια ώρα, η Νάσια Οικονομοπούλου του Κούρου κατέκτησε τη 2η θέση στα 300μ. με εμπόδια (έτρεξε στον 3ο τελικό) με χρόνο 46.45, που αποτελεί και νέο ατομικό της ρεκόρ, ενώ η συναθλήτριά της στον Κούρο, Λυδία Οικονόμου ήταν 10η (3η στον 2ο τελικό) με νέο ατομικό ρεκόρ 49.77.
Παράλληλα, κρατάμε και την εξαιρετική προσπάθεια που έκανε ο Παναγιώτης Σαμικός της Φιλαθλητικής Λέσχης Αιγίου, ο οποίος κατέκτησε την 3η θέση στα 300μ. με εμπόδια (έτρεξε στον 2ο τελικό) με 41.33, καθώς επίσης και τη διάκριση για την Ανθή Αγγελάτου του Πέλοπα, η οποία κατέκτησε τη 2η θέση στα 2.000μ. με 6:58.69 (στον ίδιο τελικό η Καλλιόπη Πλατανίτη του Πέλοπα ήταν 6η με 7:13.95). Ολα τα παιδιά μας, άφησαν υποσχέσεις για το μέλλον!

ΧαλκίδαΧαλκίδα Χαλκίδα

Κάποια παιδιά, όπως π.χ. ο ταλαντούχος Μάριος Αφαλωνιάτης, αγωνίστηκαν σε δύο διαφορετικά αγωνίσματα στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Κ16 στη Χαλκίδα. Συγκεκριμένα, ο νεαρός αθλητής του Κούρου, που ειδικεύεται στα άλματα, ήταν 7ος στο τετραπλό άλμα με 15.13μ., επίδοση που σημειωτέον αποτελεί και νέο ατομικό του ρεκόρ, ενώ χθες ήταν 4ος στο άλμα εις ύψος με 1.70μ., αγγίζοντας στην κυριολεξία το μετάλλιο (οι πρώτοι τρεις είχαν επίδοση 1.73μ.).

Χαλκίδα
Παράλληλα, η Μελίνα Τσόμη του Αθηνόδωρου ήταν 5η στον 3ο προκριματικό των 150μ. με 21.89, ο Σταύρος Ζώης του Αθηνόδωρου ήταν 8ος στα 5.000μ. βάδην με 31:59.21, η Χριστίνα Παρασκευοπούλου του Αρίωνα ήταν 7η στον 3ο προκριματικό στα 80μ. με εμπόδια με 14.37 και η Κρισίλντα Κεραμα, επίσης του Αρίωνα, στον 4ο προκριματικό ήταν 5η με 13.71. Τέλος, χθες, η Ηλιάνα Νικολοπούλου του Πέλοπα ήταν 7η στον 1ο τελικό των 600μ. με 1:50.88, ενώ στα αγόρια είχαμε τον Παναγιώτη Θεοφανόπουλο της Φιλαθλητικής Λέσχης Αιγίου να κατακτάει την 8η θέση στον 1ο τελικό με 1:41.22 και τον Γιάννη Καρακάση του Πέλοπα να καταλαμβάνει τη 13η θέση στον 2ο τελικό με 1:39.63.

Χαλκίδα Χαλκίδα

Μεγάλη μάχη με έντονο τοπικό χρώμα (στην πλειοψηφία του…. πορτοκαλί!) σημειώθηκε στον τελικό των κοριτσιών στα 3.000μ. βάδην, εκεί όπου είχαμε τη 2η θέση για την Ιωάννα Σερεμέτη της Ολυμπιάδας με 17:08.11, την 4η θέση με νέο ατομικό ρεκόρ για την Κωστούλα Γιασεμή του Κούρου με 17:46.50 και την 6η θέση για την Κλεονίκη Μάντζιου της Ολυμπιάδας με 18:13.53. Οι άνθρωποι της Ολυμπιάδας, μας έλεγαν χθες ότι είναι πολύ ικανοποιημένοι και από τα μετάλλια, αλλά και από τις προσπάθειες των παιδιών της ομάδας στη Χαλκίδα.
Στις χθεσινές σκυταλοδρομίες 4×200μ. Μικτή Νέων-Νεανίδων, στον 1ο τελικό είχαμε την 4η θέση για τη Φιλαθλητική Λέσχη Αιγίου με 1:51.74 και την 5η θέση για τον Αθηνόδωρο με 1:53.04, ενώ στον 4ο τελικό η Ολυμπιάδα ήταν 6η με 1:49.36. Να σημειωθεί ότι τους αγώνες στη Χαλκίδα παρακολούθησε και η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Σοφία Σακοράφα. Από τους αγώνες δεν έλειψαν οι εικόνες παιδιών να κλαίνε με το τέλος των αγώνων από χαρά για το αποτέλεσμα, αλλά και από λύπη για το στόχο που δεν πέτυχαν.

Χαλκίδα

Εντυπωσιακή ήταν η Γεωργία Σταθοπούλου της Ολυμπιάδας στα 80μ., με το 9.99 να της δίνει τη 2η θέση. Στα προκριματικά, μάλιστα, ήταν 1η στον 2ο προκριματικό αγώνα με 10.25 και 3η η Ραφαηλία Καραγκούνια του Αθηνόδωρου με 10.98, ενώ η Αργυρώ Αθανασοπούλου της Ολυμπιάδας ήταν 6η στον 1ο προκριματικό με 11.66 και η Ελευθερία Παύλου της Ολυμπιάδας ήταν 8η στον 8ο προκριματικό με 14.80.
Στον β΄ τελικό στα 300μ. ο Γιώργος Μαρνέλης του Αθηνόδωρου ήταν 3ος με 40.42 και ο Βασίλης Μαλαμής της Ολυμπιάδας ήταν 5ος με 41.13, ενώ αντίστοιχα στα κορίτσια, η Ευφροσύνη Φατούρου της Ολυμπιάδας ήταν 5η με 43.32.
Παράλληλα, η Μαρία-Ελένη Σπαράκη της Ολυμπιάδας ήταν 6η στον 2ο τελικό των 1.000μ. με 3:24.92, η Μαρία Κωτσιαντή, επίσης της Ολυμπιάδας, ήταν 6η στον 3ο τελικό με 3:18.72, ενώ στον ίδιο τελικό η Χρυσούλα Νιάχου του Κούρου ήταν 15η με 3:22.98 και η Παρασκευή Κυριαζίδη του Ατλαντα ήταν 16η με 3:28.73. Ο Δημήτρης Σακαμπέτης του Πέλοπα ήταν 7ος στα 2.000μ. με 6:20.37, η Μαρία-Ειρήνη Τσαφταροπούλου του Πέλοπα ήταν 4η στα 2.000μ. με εμπόδια με 7:38.21, ενώ στα αγόρια ο Αλκιβιάδης Γιαννακόπουλος του Πέλοπα ήταν 6ος με 6:49.89.
Ταυτόχρονα, η Ανδρονίκη Βαρελα του Πέλοπα ήταν 2η στον 6ο προκριματικό των 150μ. με 20.20, ενώ στον ίδιο προκριματικό η Φωτεινή Αθανασοπούλου του Κούρου ήταν 5η με 21.66 και η Κωνσταντίνα Αλεξοπούλου, επίσης του Κούρου, ήταν 6η με 21.73. Παράλληλα, στο 8ο προκριματικό η Νικολίτσα Σαμικού της Φιλαθλητικής Λέσχης Αιγίου ήταν 2η με 20.17.
Η Φιλαθλητική Λέσχη Αιγίου κατέκτησε την 6η θέση στον 2ο τελικό στα 4×80μ. με 44.45, ενώ ο Πέλοπας πήρε την 8η θέση στον 4ο τελικό με 43.93.