Τρομάζει η Γαλλία, 3-1 την Πολωνία ΒΙΝΤΕΟ

Η Γαλλία νίκησε 3-1 την Πολωνία και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντιάλ.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές στην αναμέτρηση ήταν το χρυσό δίδυμο των Ζιρού-Εμπαπέ με τον στράικερ της Μίλαν να κάνει το 1-0 στο 44′ (από ασίστ του δεύτερου) και να γίνεται ο κορυφαίος σκόρερ όλων των εποχών για τη χώρα του με 52 γκολ, ξεπερνώντας τον Τιερί Ανρί (51 γκολ) και τον σούπερ σταρ της Παρί να σκοράρει δις στο δεύτερο μέρος με εκπληκτικά σουτ, για να φτάσει τα 5 γκολ στα γήπεδα του Κατάρ σε τέσσερα ματς και τα 9 συνολικά σε 11 παιχνίδια του σε τελικές φάσεις Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το μόνο που πέτυχαν οι φιλότιμοι και αξιόμαχοι σε μεγάλο βαθμό Πολωνοί ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι από την άσπρη βούλα στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων, με το φινάλε να βρίσκει την Γαλλία να πανηγυρίζει μία μεγάλη και άξια νίκη και να περιμένει την αντίπαλό της στους 8, που θα προκύψει από το ζευγάρι Αγγλία – Σενεγάλη.