Πρεμιέρα Τσάμπιονς Λιγκ στην Πάτρα: Ο Προμηθέας διέλυσε 115-66 την Οπάβα – Φωτογραφίες

Ο Προμηθέας, μετά το 2 στα 2 στο ελληνικό πρωτάθλημα, νίκησε και την Οπάβα στο «Τόφαλος» στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ και μάλιστα με 100άρα.

Προμηθέας Ο Προμηθέας ήταν σαρωτικός απέναντι στην Οπάβα στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ

Μετά τις απανωτές νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα με ΠΑΟΚ και Καρδίτσα, ο Προμηθέας μπήκε και στη μάχη της Ευρώπης και μάλιστα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς διέλυσε στο «Τόφαλος» την Οπάβα για την πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αναλυτικά όλα όσα είδαμε ανά 10λεπτο:

Α΄ 10λεπτο: Ο Προμηθέας ήταν εντυπωσιακός στη μεγαλύτερη διάρκεια της α΄ περιόδου και ξέφυγε με διψήφιες διαφορές πόντων (22-12 στο 6΄, 28-15 στο 8΄, 29-15 στο 9΄). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν ισορροπία στο παιχνίδι τους και προσέφεραν πλούσιο θέαμα στους πατρινούς φιλάθλους. Οι «Προμηθείς» είχαν επιθετική πολυφωνία (Χρυσικόπουλος 7, Κούρουκς 6, Κόνιαρης 5, Κόφεϊ 5), ενώ και αμυντικά υποχρέωσαν την αντίπαλη ομάδα σε χαμηλά ποσοστά. Το σκορ 32-15 μιλάει από μόνο του!

Προμηθέας Προμηθέας Προμηθέας Προμηθέας

Β΄ 10λεπτο: Ο Προμηθέας ξεκίνησε με 5άδα τους Κάουαν, Πλώτα, Ρέινολντς, Καραγιαννίδη και Κόφεϊ. Με το τρίποντο του Κάουαν στο 14΄ η διαφορά ξέφυγε για πρώτη φορά στο +20 (42-21), ενώ ένα λεπτό αργότερο το σκορ έγινε 45-21. Ο Κούρουκς συνέχισε την ομοβροντία (59-24 στο 17΄), με το σκορ να παίρνει συνεχώς διαστάσεις (65-27 στο 20΄).

Γ΄ 10λεπτο: Ο Προμηθέας ξεκίνησε με τους Κόνιαρη, Χέιλ, Ρέινολντς, Χρυσικόπουλο και Καραγιαννίδη. Οι «Προμηθείς» συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς, προσφέροντας εντυπωσιακό μπάσκετ (74-34 στο 25΄, 88-40 στο 28΄). Το σκορ στο 30΄ μιλάει από μόνο του: 90-42! Οι σκόρερς του Προμηθέα: Ρέινολντς 12, Κάουαν 10, Πλώτας 2, Κόνιαρης 7, Μπαζίνας 5 (1), Χρυσικόπουλος 11, Κόφεϊ 11, Εχενίκε 4, Καραγιαννίδης 4, Κούρουκς 12, Χέιλ 12.

Δ΄ 10λεπτο: Ο Προμηθέας ξεκίνησε με τους Μπαζίνα, Κάουαν, Κούρουκς, Κόφεϊ και Εχενίκε. Το πατρινό συγκρότημα έκανε απλά διαχείριση, δοκιμάζοντας σχήματα και συστήματα με τη διαφορά να παραμένει σε ιμαλαϊκά ύψη (97-48 στο 34΄, 103-50 στο 35΄, 113-63 στο 39΄). Η τελική επικράτηση του Προμηθέα ήρθε με σκορ 115-66!

Διαιτητές: Καστίλιο (Ισπανία), Βοϊνοβιτς (Μαυροβούνιο), Ζαπόλσκι (Πολωνία). Τα 10λεπτα: 32-15, 65-27 (ημ.), 90-42, 115-66.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Μπαζίνας 10 (2), Κόφεϊ 16 (1), Κούρουκς 14 (3), Κάουαν 15 (2), Χρυσικόπουλος 11 (2), Πλώτας 6, Πρέκας, Εχενίκε 8, Χέιλ 12 (2), Καραγιαννίδης 4, Κόνιαρης 7 (1), Ρέινολντς 12 (3).
ΟΠΑΒΑ: Φάρσκι 6 (2), Μοκράν 7 (1), Πέτσατσεκ 16 (3), Σιρίνα 7 (1), Σβάντριλκ 3 (1), Γκνιάντεκ 2, Γιουρέτσα 7 (1), Κουρίλ 5 (1), Πουρσλ 10 (1), Σλάβικ 3.