Ο Προμηθέας έχασε 81-73 από τη Λάρισα

Δοκιμές σχημάτων και συστημάτων περιελάμβανε το μενού για τον Λουίς Κασιμίρο στο φιλικό παιχνίδι του Προμηθέα με τη Λάρισα στην Καρδίτσα.

Προμηθέας Αρκετές δοκιμές σχημάτων στο φιλικό παιχνίδι του Προμηθέα με τη Λάρισα

Την ήττα με σκορ 81-73 από τη Λάρισα γνώρισε ο Προμηθέας στο ξεκίνημα των υποχρεώσεών του στο τουρνουά της Καρδίτσας. Οι «Προμηθείς» ήταν οι απόλυτοι άρχοντες της πρώτης και αναγνωριστικής περιόδου, επιβάλλοντας το παιχνίδι τους στο παρκέ και κρατώντας τον αντίπαλό τους μόλις στους 12 πόντους (20-12). Η Λάρισα αντεπιτέθηκε στην συνέχεια κι έπειτα από μια μοιρασμένη β΄ περίοδο (21-24), όπου οι δυο ομάδες ήταν πολύ καλές στο επιθετικό κομμάτι, κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι. Μπήκε, μάλιστα, φουριόζα στην τελευταία περίοδο, κατορθώνοντας να πάρει το προβάδισμα από την ομάδα του Λουίς Κασιμίρο με σκορ 71-73. Στο φινάλε του αγώνα, η Λάρισα με ένα επί μέρους σκορ 8-2, έφτασε στο ροζ φ.α. με 81-73. Τα 10λεπτα: 20-12, 41-35 (ημ.), 61-57, 73-81. Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ήταν ο Κέντρικ Ρέι με 17 πόντους και 2 εύστοχα τρίποντα.