Ισπανία από τα παλιά, διέλυσε την Κροατία (3-0) HIGHLIGHTS

Από το α’ ημίχρονο καθάρισαν οι Ισπανοί και στο β’ έκαναν διαχείριση

Ισπανία

Ιδανική πρεμιέρα στο Euro 2024 για την Ισπανία, που πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση και πανηγύρισε μία εμφατική νίκη με 3-0 επί της Κροατίας.
Στο 29′ μετά από μία εξαιρετική μπαλιά του Ρουίθ, ο Μοράτα βγήκε σε θέση τετ α τετ και πλάσαρε υποδειγματικά τον Λιβάκοβιτς για το 1-0.
Τρία λεπτά αργότερα, ο Ρουίθ από μαέστρος έγινε σκόρερ, πετυχαίνοντας ένα υπέροχο γκολ για το 2-0 της εθνικής ομάδας της πατρίδας του. Τα χειρότερα για τους Κροάτες ήρθαν στο 45+2′, που ο Καρβαχάλ μετά από σέντρα του Γιαμάλ, έγραψε το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο πρώτο  παιχνίδι, η Ελβετία ήταν καλύτερη για περίπου μια ώρα και κέρδισε με 3-1 την Ουγγαρία, η οποία «ανέβηκε» στο τελευταίο 30λεπτο αλλά ήταν… αργά, για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, στην Κολωνία.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Έμπισερ, με ασίστ στον Ντουά στο 12’ και γκολ στο 45’, με τον ερχόμενο από τον πάγκο Εμπολό να σφραγίζει το «τρίποντο» στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ για τους ηττημένους ο Βάργκα μείωσε στο 66ο λεπτό.
Γερμανία-Ουγγαρία και Σκωτία-Ελβετία τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής για το γκρουπ, όπου Γερμανία και Ελβετία έχουν από 3 βαθμούς, ενώ Ουγγαρία και Σκωτία 0.
Το παιχνίδι Σερβία – Αγγλία ξεχωρίζει από το αυριανό πρόγραμμα του EURO. Αναλυτικά:
16:00 Πολωνία – Ολλανδία, ΕΡΤ1.
19:00 Σλοβενία – Δανία, ΕΡΤ1.
22:00 Σερβία – Αγγλία, ΕΡΤ1.