Με «ζεστό» Κένι Γουίλιαμς, ο Προμηθέας νίκησε και το Λαύριο (93-84) – Φωτογραφίες

Ο Προμηθέας κατάφερε να πετύχει τη δεύτερη νίκη του στη φετινή Basket League, καθώς μετά το διπλό στο Μαρούσι ξεπέρασε στην Πάτρα και το εμπόδιο του Λαυρίου.

Προμηθέας Με ηγέτη τον Κένι Γουίλιαμς ο Προμηθέας πέτυχε το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα

Τι κι αν δυσκολεύτηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα;  Ο Προμηθέας πήρε αυτό που ήθελε στο παιχνίδι με το Λαύριο στο «Τόφαλος» (93-84) και συνεχίζει με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στη Basket League.

ΠρομηθέαςΠρομηθέαςΠρομηθέας

Ο κορυφαίος παίκτης του Προμηθέα ήταν ο Κένι Γουίλιαμς, ο οποίος με μεγάλα σουτ έσπρωξε τους συμπαίκτες του στο ροζ φ.α. Ο Αμερικανός γκαρντ δήλωσε τα εξής αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Ενιωθα καλά. Αυτή ήταν η δουλειά μου. Να δίνω σπίθα στην επίθεση της ομάδας μου. Οι συμπαίκτες μου, μου έδιναν σωστά τη μπάλα, τα σουτ μπήκαν κι όλα έγιναν πιο εύκολα μετά. Σημασία έχει το ότι νίκησε η ομάδα και όχι τόσο η δική μου εμφάνιση. Εχουμε πολλά όνειρα για την ομάδα, τόσο στην Ελλάδα, όσο και στην Ευρώπη».

Ο προπονητής του Προμηθέα Ηλίας Παπαθεοδώρου δήλωσε τα εξής: «Είμαστε ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα. Ηταν το ζητούμενο, καθώς έχουμε μπει σε μια διαδικασία εξέλιξης της ομάδας και συνεχόμενων αγώνων. Κάθε φορά που κερδίζεις δουλεύεις με μεγαλύτερο κίνητρο και αυτοπεποίθηση. Είμαστε μια νέα ομάδα, με νέα χαρακτηριστικά παικτών, οπότε θα χρειαστούμε χρόνο για να εξελιχθούμε. Ο Ερνάντεζ είναι ένας ποιοτικός παίκτης και θα στηρίξει όσο περνάει ο χρόνος την προσπάθεια που κάνουμε».

Προμηθέας Προμηθέας Προμηθέας

Ο αγώνας

Η πρώτη περίοδος ανήκε στο Λαύριο, το οποίο πατούσε σαφώς καλύτερα, περιορίζοντας την επίθεση του Προμηθέα. Η ομάδα του Μέξα κράτησε τους Πατρινούς στους 16 πόντους και έκλεισε στο +6 το πρώτο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστή τον Μουράτο. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, με το Λαύριο να σουτάρει λίγα τρίποντα και να επιδιώκει να πηγαίνει κοντά στο καλάθι για να βρει σκορ. Αυτό του βγήκε στο πρώτο μέρος, καθώς πήγε στην ανάπαυλα με προβάδισμα 5 πόντων (40-45).

Η τρίτη περίοδος ανήκε στον Προμηθέα, ο οποίος αντεπιτέθηκε, βρίσκοντας πόντους στην επίθεση. Ο Κένι Γουίλιαμς οδηγούσε τους Πατρινούς, οι οποίοι πέρασαν μπροστά και με επιμέρους 27-21 έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +1. Όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Γουίλιαμς συνέχισε το κρεσέντο του και η διαφορά πήγε στις παρυφές των δέκα πόντων (77-69), με ένα επιμέρους 10-3 (στο 34′). Το Λαύριο πλησίασε εκ νέου, ωστόσο οι Πατρινοί είχαν τις απαιτούμενες λύσεις και με σουτ πίσω από τα 6μ75 άνοιγαν πάλι τη διαφορά.

Προμηθέας

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Μηλαπίδης, Σπυρόπουλος. Τα 10λεπτα: 16-22, 40-45 (ημ.), 67-66, 93-84.

Προμηθέας

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Γουόκερ 16 (1/4 τρίποντα), Πέρι 2, Βαρνάντο 6, Ιβούντου 13 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καραγιαννίδης 6 (11 ριμπάουντ), Λούντζης 13 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπαζίνας, Παπαγιάννης, Κένι Γουίλιαμς 21 (5/8 τρίποντα), Λάγιος, Χρυσικόπουλος 6, Κέι Τζέι Γουίλιαμς 10.

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουράτος 14 (8 ασίστ), Σέρμαν 9 (3/7 τρίποντα), Βον 11 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουαχάμπ 15 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλάτερ 16 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τσάμης, Γκρίφιν 9 (4/9 δίποντα), Ζάρας 3, Πατρίκης, Γόντικας 5, Φόρεστ 2, Βαζούκης.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/35 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 25/27 βολές, 38 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 5 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 26/47 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 14/24 βολές, 32 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική ο Προμηθέας πηγαίνει στην έδρα του Άρη (19/10, 17:00), ενώ το Λαύριο υποδέχεται τον Κολοσσό (20/10, 17:15).

Προμηθέας  Προμηθέας  Προμηθέας Προμηθέας Προμηθέας Προμηθέας ΠρομηθέαςΠρομηθέας