Πάλι έκλεψε την παράσταση ο αγώνας Ioannina Lake Run 2021 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Τη θέση ενός εκ των κορυφαίων αγώνα δρόμου στην Ελλάδα, με δυνατότητες να αξιοποιηθεί και ως όχημα για την ανάπτυξη του αθλητικού τουρισμού, πιστοποίησε το Ioannina Lake Run 2021, που πραγματοποιήθηκε στις 18-19 Σεπτεμβρίου στα Ιωάννινα, για 15η χρονιά.

O αγώνας των 5 χλμ. κρίθηκε στο νήμα με τρεις αθλητές να δίνουν μάχη σώμα με
σώμα. Νικητής τελικά αναδείχθηκε ο Νέστορας Κολιός του ΑΓΣ Ιωαννίνων με χρόνο 14.32, αφήνοντας πίσω του τους Γιώργο Σταμούλη, που τερμάτισε τρία δευτερόλεπτα πιο αργά, και
Κωνσταντίνο Πασπαλιάρη, με τον οποίο η διαφορά τους ήταν επτά δευτερόλεπτα.

Τις θέσεις 4-6 κατέλαβαν τρεις ακόμη αθλητές του ΑΓΣΙ, οι Ορφέας Ιωάννου, Γιώργος Τασιούλας και Βασίλης Σιώμος Γκίζας, ενώ στην 7 θέση τερμάτισε ο Πέτρος Λώλης της ΕΚΑ Δωδώνη.

Στην κατηγορία των γυναικών επικράτησε η Ευγενία Παπαδημάτου του Α.Ο. Ποσειδών Λουτρακίου σε 17.13, χρόνος που ήταν 10ος καλύτερος γενικής. Στη 2η θέση τερμάτισε η Αλεξάνδρα Περιστερά του Γ.Σ. Αμαρουσίου σε 19.16 και τρίτη ήταν η Ζωή Μπέτα της Stoikos Running Team με χρόνο 19.26.
Νικητής στον αγώνα των 10 χλμ. αναδείχθηκε ο Νίκος Σταμούλης με χρόνο 30.43, βελτιώνοντας την επίδοσή του σε σχέση με τον 13 ο Γύρο Λίμνης. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Πέτρος Δασκάλας σε
32.13, τρίτος το 2019, βελτιώνοντας 2 δευτερόλεπτα τον χρόνο του, ενώ στην 3η θέση ο αθλητής του Αθηνόδωρου Αιγίου, Ηλίας Καραμπούλας με χρόνο 32.26. Την 11η θέση πήρε ένας άλλος αθλητής του Αθηνόδωρου, ο Γιάννης Βασιλείου.
Στην κατηγορία των γυναικών, στην πρώτη θέση τερμάτισε η Ελένη Νικολοπούλου σε χρόνο 39.25, επαναλαμβάνοντας την επιτυχία του 2019, δεύτερη ήταν η νικήτρια του 2018 Μαργαρίτα Ντίνα με χρόνο 40.35 και τρίτη η Μαρία Καβουρίδου με χρόνο 44.05.