Πάτρα: Λαμπερά εγκαίνια στο «Aethiónema»
Πρόκειται για το «Aethiónema» (Αιθιόνημα), που ανήκει στην πατρινή Αναστασία Μηλιτσοπούλου.
![Πάτρα: Λαμπερά εγκαίνια στο «Aethiónema» Aethiónema](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2023/12/athioenema-invitation-a5-fin-873x432.jpg)
Ένα νέο, ιδιαίτερο εργαστήριο κατασκευής κοσμημάτων κάνει λαμπερά εγκαίνια, αύριο Παρασκευή (ώρα 20:00) στην οδό 28ης Οκτωβρίου (Καρόλου) 53Α, στην Πάτρα.
Πρόκειται για το «Aethiónema» (Αιθιόνημα), που ανήκει στην πατρινή Αναστασία Μηλιτσοπούλου. Το αιθιόνημα είναι ένα λουλούδι.
Όπως λέει η ίδια η κ. Μηλιτσοπούλου «έψαχνα αρκετό καιρό την ονομασία και επέλεξα αυτό γιατί μου άρεσε ο εσωτερικός συμβολισμός που υπάρχει μέσα στη λέξη. Με το που το ανακάλυψα κάπως ταιριάξαμε.»
Όπως σημειώνει: «Για εμένα τα κοσμήματα είναι μικρά έργα τέχνης τα οποία μπορεί κάποιος να φοράει και να έχει πάντα μαζί του (wearable pieces of art). Πολλές φορές έχουν έναν εσώτερο συμβολισμό για τα άτομα που τα φοράνε ή συνδέονται με κάποια σημαντική στιγμή – ιστορία. Έχω ήδη σιγά – σιγά δημιουργήσει μία μικρή συλλογή κοσμημάτων με δικά μου σχέδια, η οποία όλο και μεγαλώνει. Χαίρομαι πολύ που αρέσουν στον κόσμο!
Επειδή είναι όλα χειροποίητα, χρειάζεται χρόνος για την κατασκευή. Η αργυροχρυσοχοΐα είναι ένα επάγγελμα το οποίο χρειάζεται χρόνο, ηρεμία και συγκέντρωση. Αυτό το εγχείρημα ήτανε ένα όνειρο για εμένα που έγινε πραγματικότητα. Ήθελα να δημιουργήσω έναν όμορφο, ήρεμο χώρο στον οποίο θα εργάζομαι και ο οποίος θα εμπνέει αυτές τις ποιότητες στους ανθρώπους που τον επισκέπτονται για να αγοράσουν τα αγαπημένα τους κοσμήματα.»
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News