Πάτρα: Περίπου 15 τόνους καπάκια συγκέντρωσαν φέτος τα σχολεία! – ΦΩΤΟ
Μεταφέρθηκαν στην ΒΙΠΕ για ανακύκλωση.
![Πάτρα: Περίπου 15 τόνους καπάκια συγκέντρωσαν φέτος τα σχολεία! - ΦΩΤΟ Πάτρα](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2022/02/anakyklosi-pano-873x432.jpg)
Εκατοντάδες χιλιάδες πλαστικά καπάκια έχουν συγκεντρώσει και φέτος οι μαθητές από 97 σχολεία της Πάτρας (73 Σχολεία Πρωτοβάθμιας και 24 Σχολεία Δευτεροβάθμιας). Συγκεκριμένα την τρέχουσα σχολική χρονιά η ποσότητα που έχει συγκεντρωθεί ανέρχεται στους 14-15 τόνους!
Κατόπιν αιτήματος της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, σήμερα Δευτέρα 21/2 και αύριο Τρίτη 22/3, τα πλαστικά καπάκια μεταφέρονται, με φορτηγά του Δήμου, στη Βιομηχανική Περιοχή Πατρών, όπου θα διατεθούν για ανακύκλωση.
Η συμμετοχή στη δράση αυτή των σχολείων και η εμπλοκή και προσφορά εκπαιδευτικών, μαθητών και γονέων θεωρείται πλέον δεδομένη.
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News