Στο βάθρο και ο Αθηνόδωρος με τον Πολυχρόνη Ιατρόπουλο

Η Τουρκία βάφτηκε στα γαλανόλευκα μετά τις επιτυχίες των Αχαιών πρωταθλητών του στίβου στο Βαλκανικό πρωτάθλημα U20. Και ειδικά ο Αθηνόδωρος Αιγίου είναι υπερήφανος για το χάλκινο μετάλλιο του Πολυχρόνη Ιατρόπουλου στο δέκαθλο.

Στο βάθρο και ο Αθηνόδωρος με τον Πολυχρόνη Ιατρόπουλο Ο Αθηνόδωρος Αιγίου στο βάθρο (δεξιά ο Πολυχρόνης Ιατρόπουλος)

Το πρώτο μετάλλιο του Αθηνόδωρου Αιγίου σε ατομικό αγώνισμα Βαλκανικών αγώνων στίβου είναι, πλέον, γεγονός. Ο λόγος για το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε ο Πολυχρόνης Ιατρόπουλος, με σούπερ εμφάνιση στο δέκαθλο στο Βαλκανικό πρωτάθλημα U20 στο Ντενιζλί της Τουρκίας.

Ο πρωταθλητής του Αθηνόδωρου Αιγίου κατέκτησε την 3η θέση, κάνοντας έτσι υπερήφανη όλη την Αιγιαλεία.

Θυμίζουμε ότι για τον Αθηνόδωρο είχε προηγηθεί «Βαλκανικό» μετάλλιο σε ομαδικό αγώνισμα, συγκεκριμένα στα 4×100μ. της Γιαννάδη το 2019.

Να σημειωθεί ότι η Μαρία-Ανθή Βυθούλκα του Πέλοπα πήρε την 4η θέση στα 5.000μ. με χρόνο 18:55.00.