Πρωταθλητής Ευρώπης και όριο για το Παρίσι ο συγκλονιστικός Απόστολος Παπαστάμος

Πραγματοποιώντας την κούρσα της ζωής του, ο Παπαστάμος έκανε 4.10.83, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο

Παπαστάμος

Τα διέλυσε όλα ο απίστευτος Απόστολος Παπαστάμος! Ο Έλληνας πρωταθλητής ήθελε χρόνο κάτω από 4.12.50 στον τελικό των 400μ. μικτή ατομική στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου στο Βελιγράδι, προκειμένου να τσεκάρει το «εισιτήριο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, εκείνος, όμως, πέτυχε το αδιανόητο!

Πραγματοποιώντας την κούρσα της ζωής του, ο Παπαστάμος έκανε 4.10.83, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, συντρίβοντας το πανελλήνιο ρεκόρ και φυσικά, θα ταξιδέψει στη γαλλική πρωτεύουσα!

Ο 23χρονος ήταν εξαιρετικός από το πρώτο 100άρι, δείχνοντας πως θα στεφθεί πρωταθλητής Ευρώπης και δη με τρομερό χρόνο, όπως και έγινε! Οι Ούγγροι Χόλο και Μπόζορι μετά τα 150 μέτρα τον έχασαν. Τρομερός στο ύπτιο και την πεταλούδα, απολαυστικός στο ελεύθερο, όλη η προσπάθειά του ήταν μοναδική.

Διέλυσε, μάλιστα, τα 4.11.93, με τα οποία είχε κολυμπήσει στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης, το 2019!