Ο Προμηθέας νίκη καρδιάς στην Καρδίτσα – Φωτογραφίες/δηλώσεις

Ο Προμηθέας ήταν εντυπωσιακός στην Καρδίτσα, κερδίζοντας με εξαιρετική άμυνα στο β΄ ημίχρονο την εκεί ομάδα με σκορ 81-68.

Προμηθέας Ο Προμηθέας (στη φωτογραφία ο Κάουαν) άλωσε την Καρδίτσα

Ο Προμηθέας απέδρασε από την Καρδίτσα με ένα τεράστιο διπλό, καθώς επικράτησε επί της εκεί ομάδας με σκορ 81-68 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε νωρίς με 7 πόντους (12-19, 9; ), όμως η Καρδίτσα απάντησε με σερί 13-0 μέσα σε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά και προσπέρασε με 25-19 (13′). Οι γηπεδούχοι πήγαν τελικά στα αποδυτήρια προπορευόμενοι με ένα καλάθι (37-35, 20; ), ωστόσο, οι Πατρινοί κυριάρχησαν απόλυτα στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 21-10 πήραν ξανά τα ηνία (47-56, 30; ). Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, παρά τις προσπάθειες της, δεν κατάφερε να μπει στη διεκδίκηση του αγώνα στην τελευταία περίοδο, αφού η ψυχολογία και το μομέντουμ ήταν με το μέρος του συνόλου του Γιάννη Χριστόπουλου.

Διαιτητές: Πουρσανίδης-Θεωνάς-Τηγάνης. Τα 10λεπτα: 15-19, 37-35 (ημ.), 47-56, 68-81.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μπεχάιμ 10 (2/5 τρίποντα), Πρίτζετ 11 (1), Καρράς 2, Χάντερ 4, Κάμφορ, Αθηναίου 9 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Αγραβάνης 8 (0/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 15 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τσούκας 5 (1), Γκάμπροβσεκ 4 (1), Σαρικόπουλος.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 12 (1/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 11 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Τσαϊρέλης 6, Μουράτος 15 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκίκας 5 (3 κλεψίματα, 3 λάθη), Κακλαμανάκης 14 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίμπσον, Τανούλης 6 , Κουλμπόκα 12 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 15/30 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 11/16 βολές, 31 ριμπάουντ, (21 αμυντικά – 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/35 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 19/21 βολές, 36 ριμπάουντ, (26 αμυντικά – 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη.

«Ηταν μια πολύ σημαντική νίκη. Αναλυόοντας τα δεδομένα και με βάση τα προβλήματα που αγωνιστήκαμε, όλοι έδειξαν χαρακτήρα, ξεκινώντας από την άμυνα και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση», δήλωσε ο προπονητής του Προμηθέα, Γιάννης Χριστόπουλος και πρόσθεσε: «Ηταν μια πολύ σημαντική νίκη για την ψυχολογία και την αυτοπεποίθησή μας».