Ο ΠΑΟΚ 4άρα πρόκρισης στο «αντίο» Κουλιεράκη

ΠΑΟΚ

O ΠΑΟΚ είναι σχεδόν με τα δύο πόδια στο League Stage του Europa Leauge, καθώς το βράδυ της Πέμπτης (22/8) καθάρισε ουσιαστικά την πρόκρισηΟ Δικέφαλος επικράτησε 4-0 της Σάμροκ Ρόβερς και έχει κάνει πολύ απλά τα πράγματα ενόψει ρεβάνς στην Ιρλανδία.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και πήραν προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου μέρους, με το αυτογκόλ του Κλίρι. Στο 47′ ο Τάισον διπλασίασε τα τέρματα του Δικεφάλου, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με δέκα παίκτες στο 52′, εξαιτίας αποβολής του Χόνοχαν.

Στο 67′ ο Γιάννης Κωνσταντέλιας με υπέροχο σουτ πέτυχε επίσης γκολ, με τον Μπάμπα να βάζει το “κερασάκι” για τον Δικέφαλο στο 90+5′ της αναμέτρησης. Την τιμητική του είχε ο Κουλιεράκης, ο οποίος αποθεώθηκε από τον κόσμο, ενώ αρνήθηκε να εκτελέσει πέναλτι, το οποίο έχασε ο Τσάλοφ στις καθυστερήσεις του β’ μέρους.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη 29 Αυγούστου και ώρα 22:00, με την αναμέτρηση να πραγματοποιείται στο Tallaght Stadium στην Ιρλανδία.

Το ματς
O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Στo 9′ είχε καλή στιγμή, ο Ζίβκοβιτς έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, ο Τόμας έκανε το σουτ στην κίνηση, η μπάλα κόντραρε και απέκρουσε ο Πολς. Ο τερματοφύλακας της Σάμροκ ήταν ξανά σωτήριος λίγο αργότερα, με τον Κετζιόρα να πιάνει κεφαλιά-ψαράκι, αλλά να μην μπορεί να τον νικήσει.

Ο Δικέφαλος κυκλοφορούσε την μπάλα και επιχειρούσε να πατήσει στην περιοχή των Ιρλανδών. Στο 20′ ο Κωνσταντέλιας τροφοδότησε δεξιά τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος μέσα από την περιοχή πλάσαρε, αλλά αστόχησε. Η πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων συνέβη στο 23′ με κεφαλιά του Οάρι που έφυγε έξω.

Ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να έχει το πάνω χέρι και στο 42′ βρήκε δίχτυα. Ο Ότο, αφού έπαιξε το ένα-δύο με τον Οζντόεφ, γύρισε στην περιοχή, ο Τόμας δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση, ο Κωνσταντέλιας άφησε την μπάλα στον Μπάμπα, ο οποίος σούταρε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ, ωστόσο ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του διαιτητή στο μόνιτορ για φάουλ του Ότο, μία απόφαση που σήκωσε αντιδράσεις.

Ο Δικέφαλος κατάφερε τελικά να πάρει προβάδισμα πριν από το τέλος του πρώτου μέρους. Στο 45+4′ ο Ζίβκοβιτς έκανε το γέμισμα από τα δεξιά στην περιοχή, ο Κλίρι έπιασε την κεφαλιά-ψαράκι, αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο ΠΑΟΚ έβαλε βάσεις για τη νίκη του στο 47ο λεπτό. Ο Ζίβκοβιτς βρήκε τον Τάισον λίγο έξω από την περιοχή, πάτησε σε αυτήν, νίκησε τους αντιπάλους του και με το δεξί έστειλε την μπάλα ψηλά αριστερά στην εστία της Σάμροκ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Δικέφαλος είχε ευκαιρία και για τρίτο γκολ.

Ο εκπληκτικός Κωνσταντέλιας ντρίμπλαρε τον Λόπες, πάτησε στην περιοχή, μοίρασε στον ελεύθερο Τάισον, ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ. Στο 52′ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους. Ο Χόναχαν βρήκε τον Σβαμπ σε εναέρια μονομαχία με τον ώμο και αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο ΠΑΟΚ αξιοποίησε πλήρως την υπεροχή του και έβαλε και τρίτο γκολ στο 67ο λεπτό. Ο Τσάλοφ πίεσε, ο Τάισον έκλεψε την μπάλα, ο Κωνσταντέλιας πλάσαρε με το δεξί στα αριστερά της περιοχής και το 3-0 έγινε πραγματικότητα. Ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει το πόδι πατημένο στο γκάζι.

Ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και να απειλεί την εστία της Σάμροκ. Στο 76′ ο Τάισον γέμισε στην περιοχή, ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά και αστόχησε. Στις καθυστερήσεις ο Ντεσπόντοφ κέρδισε πέναλτι, με τον Λουτσέσκου και τους παίκτες του ΠΑΟΚ να δείχνουν τον Κουλιεράκη που αποθεωνόταν από τον κόσμο. Εκείνος το αρνήθηκε και τελικά πήγε ο Τσάλοφ. Όμως δεν νίκησε τον τερματοφύλακα των Ιρλανδών και στη συνέχεια έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Εν τέλει, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πετύχει το 4-0 στο 90+4′. Έπειτα από γέμισμα από τα δεξιά, ο Τσάλοφ πήρε την γυριστή κεφαλιά, απέκρουσε ο Πολς, ο Μπάμπα ακολουθούσε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Δικέφαλος με αυτό το σκορ είναι σχεδόν με τα δύο πόδια στο League Stage του Europa League. Φυσικά και μετά το τέλος του αγώνα ο Κουλιεράκης αποθεώθηκε, με τον κόσμο του ΠΑΟΚ στην τούμπα να τραγουδάει το όνομά του.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο (79′ Σάστρε), Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ, Σβαμπ (79′ Καμαρά), Ζίβκοβιτς (79′ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας (79′ Μουργκ), Τάισον, Τόμας (64′ Τσάλοφ).
ΣΑΜΡΟΚ: Πολς, Χοάρε, Κλίρι, Γκρέις, Χόνοχαν, Γουάτς (73′ Μπάιρν), Ο’ Νέιλ, Νάγκεντ (73′ ΜακΈνεφ), Κλαρκ (27′ Λόπες), Φορούτζια (84′ Μπιούρκ), Γκριν (73′ Μαντρόιου).