Πρωτάθλημα επαγγελματικών τάξεων: Το “σήκωσαν” οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες

τάξεων

Μετά από ένα συναρπαστικό τελικό, η ομάδα μπάσκετ των Ελεύθερων Επαγγελματιών νίκησε με 57-56 τους Βιοτέχνες/Εμπόρους και κατέκτησε το 22ο τουρνουά επαγγελματικών τάξεων του Δήμου Πατρέων.

Στο φετινό τουρνουά διοργανώθηκε από το Τμήμα Αθλησης Πολιτισμού και Νέας Γενιάς του Δήμου Πατρέων σε συνεργασία με την ΕΣΚΑΗ και στο οποίο συμμετείχαν 21 ομάδες  με συνολικά 300 αθλητές –εργαζομένους.

Η ομάδα των Ελευθέρων επαγγελματιών έφτασε στη νίκη ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα  με 1/2 βολές του Τσαρμπόπουλου.

Διαιτητές: Κωστής, Καμήτσος και Λογοθέτης.

Τα 10λεπτα: 11-4, 28-20, 44-40, 57-56.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ (Γουβέλης): Αναστασόπουλος, Σταθόπουλος, Τσαρμπόπουλος Χ(9), Δημόπουλος Ν(18), Τσαρμπόπουλος Ν, Χατζηβασιλείου(9), Οικονόμου, Μαραγκός, Λιούρδης(19), Λάγιος(2).

ΒΙΟΤΕΧΝΕΣ/ΕΜΠΟΡΟΙ (Κλήρης): Σίψας (16), Χρυσοβέργης(7), Ηλιόκαυτος(1), Σαββόπουλος, Κανταρτόπουλος(10), Κλήρης, Βασιλείου(2), Αλεξανδρόπουλος(15), Κατσιγιάννης(3), Γιαννακόπουλος, Διονυσόπουλος (2).

MVP του τελικού αναδείχθηκε ο Νίκος Δημόπουλος που σημείωσε 18 πόντους. Την απονομή του κυπέλλου στους πρωταθλητές έκανε ο αντιδήμαρχος αθλητισμού, Τάκης Πετρόπουλος.  Μετά το τέλος του τελικού, οι διοργανωτές τίμησαν όλες τις ομάδες που συμμετείχαν, ακόμα και τις δύο χορευτικές ομάδες που πλαισίωσαν όλο το τελετουργικό, τους διαιτητές την γραμματεία και τους εθελοντές του Ερυθρού Σταυρού.