Τα δώσαμε όλα στο Πανελλήνιο στίβου Α-Γ και Κ23 στον Βόλο – Φωτογραφίες/δηλώσεις

Πολύ καλή παρουσία είχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες από την Πάτρα στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Α-Γ και Κ23 με μετάλλια, ρεκόρ και καλές επιδόσεις.

στίβου Τα κορίτσια της Ολυμπιάδας στα 4x400μ. σάρωσαν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Α-Γ

Τα χάλκινα μετάλλια των κοριτσιών της Ολυμπιάδας στα 4×400μ. (Πολυτίμη Μαντά, Δέσποινα Μουρτά, Στεφανία Πετροπούλου, Ζωή-Μαρία Βουλογιώργου) με 3:48.04 και του Μιχάλη Καϊπη του Κούρου στο άλμα εις ύψος με 2.05μ. ήταν οι κορυφαίες στιγμές για την Πάτρα στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Α-Γ στον Βόλο.

στίβου
Ειδικά για τον Καϊπη, ο νεαρός πρωταθλητής, παρά τους τραυματισμούς που τον ταλαιπώρησαν κατά την περίοδο του ανοικτού στίβου, πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της χρονιάς και νέο ατομικό ρεκόρ στο πιο σημαντικό σημείο. Ειδική αναφορά, όμως, πρέπει να γίνει και στην Καλλιόπη Παπανδρεοπούλου, επίσης του Κούρου, η οποία κατέλαβε την 5η θέση στο άλμα εις ύψος και την 2η στο Κ23, με επίδοση 1.64μ.

στίβου στίβου στίβου

στίβου στίβου
Τα εύσημα ανήκουν και στον Ανδρέα Γεωργίου του Αθηνόδωρου με την 4η θέση στα 1.500μ. με χρόνο 3:49.73, με τον Αιγιώτη να είναι «χάλκινος» στο Κ23. Παράλληλα, η Δέσποινα Μουρτά της Ολυμπιάδας κατέλαβε την 5η θέση στα 400μ. με επίδοση 55.10 και η συναθλήτριά της στους «πορτοκαλί» Πολυτίμη Μαντά κατετάγη 7η στα 100μ. με 12.14.
Στον τελικό του ακοντισμού συμμετείχε η Μαρία Ασπρομάλλη του Ατλαντα, η οποία κατέλαβε την 11η θέση με 42.49, ενώ καταχειροκροτήθηκε και ο 18χρονος Δημήτρης Αντωνάτος της ΓΕ Κεφαλληνίας, με το μεγάλο ατομικό ρεκόρ που πέτυχε στη σφαιροβολία (16.74 με την 5η θέση). Ειδική μνεία πρέπει να γίνει στον Αγγελο Ανδρεοσόπουλο του Κούρου με την 9η θέση στο άλμα εις μήκος (6.96μ.), αλλά και στη Ναταλία Ανδρουλάκη από το Αθλόραμα, η οποία ήταν 20ή στα 1.500μ. με 5:27.35. Για την ιστορία, το Αθλόραμα ήταν 5ο στον α΄ τελικό στα 4×100μ. Ανδρών με 44.07, με την αντίστοιχη ομάδα της Ολυμπιάδας στον β΄ τελικό να έχει 42.98 (5η θέση).
Επίσης ξεχωρίσαμε την Παναγιώτα Μεντζελοπούλου του Αθηνόδωρου, η οποία αν και διένυε τη χρονιά των πανελλαδικών εξετάσεων, κατέκτησε την 6η θέση στα 100μ. με εμπόδια στο Κ23 με 14.47, την Ζωή Ντουλαπτσή του Κούρου με την 8η θέση στο ακόντιο Κ23 και την Φωτεινή Τσιλιγκιριάν επίσης του Κούρου με την 11 θέση στα 100μ. με εμπόδια Κ23. Τέλος, στον τελικό στα 5.000μ. ο Γιάννης Γιαννακόπουλος του Πέλοπα ήταν 15ος με 15:17.69, ο Παναγιώτης Παπακωνσταντίνου του Αθηνόδωρου ήταν 16ος με 15:19.14 και ο Νίκος Λυμπέρης του Αρίωνα ήταν 20ός με 15:32.15.
Από τα άλλα αποτελέσματα, ξεχώρισε το πανελλήνιο ρεκόρ (5.93μ.), το ρεκόρ αγώνων και οι δύο προσπάθειες στα 6μ. – για πρώτη φορά σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα – από τον Εμμανουήλ Καραλή.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ
«Ηξερα ότι δεν είχα την φρεσκάδα που θα ήθελα, ήλπιζα όμως σε μια καλύτερη εμφάνιση», δήλωσε στην «Π» η Δέσποινα Μουρτά και πρόσθεσε: «Προσπάθησα να φύγω δυνατά, αλλά δεν είχα δυνάμεις στο τέλος. Σε γενικές γραμμές είμαι χαρούμενη που κατάφερα να αγωνιστώ υγιής, αλλά και πάλι οι τραυματισμοί μέσα στη χρονιά με άφησαν πολύ πίσω. Κρατάω το ότι είμαι υγιής και προχωράμε. Θέλω να ευχαριστήσω τον προπονητή μου, Περικλή Χατζηαναστασιάδη, που παρόλα τα προβλήματα με στηρίζει και δε σταματά να πιστεύει σε μένα. Όπως επίσης και την οικογένειά μου που για ακόμα μια φορά ήταν στις κερκίδες για να με στηρίξουν».
Από την άλλη πλευρά, η Πολυτίμη Μαντά δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένη από την παρουσία της στον τελικό των 100μ. «Δυστυχώς ήταν πολύ άσχημη η κούρσα μου», σχολίασε στην «Π» και πρόσθεσε: «Ημουν σε πολύ καλή κατάσταση και περιμέναμε ένα ατομικό ρεκόρ, όμως δεν λειτούργησα καθόλου στην κούρσα. Στον προκριματικό έκανα 11.89. Είχα κι έναν μικρό τραυματισμό. Είμαι απογοητευμένη πολύ». Οι δυο πρωταθλήτριες, βέβαια, ολοκλήρωσαν με χαμόγελο τις προσπάθειές τους στον Βόλο, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στα 4×400μ.