Ο Ολυμπιακός 78-66 τη Βίρτους με Πίτερς MVP και ανατροπή! BINTEO

O Φουρνιέ σημείωσε πέντε πόντους και είχε επίσης δύο ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος σε 17:42 συμμετοχής

Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο μέρος, έσφιξε την άμυνά του και επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια με 78-66, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό του IBT Crete, όπου θα αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε (15/9, 20:30).

Ο αγώνας

Η Βίρτους Μπολόνια είχε τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, έχοντας τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο. Ο Φουρνιέ βρήκε τους πρώτους του πόντους με τη φανέλα του Ολυμπιακού, οι ερυθρόλευκοι πήραν σκορ και από τον Βεζένκοβ, όμως οι Ιταλοί βρήκαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (20-26). Ο Πίτερς μπήκε δυναμικά στην δεύτερη περίοδο και με δύο τρίποντα ισοφάρισε άμεσα για τους ερυθρόλευκους. Η Βίρτους Μπολόνια πήρε και πάλι τον έλεγχο, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (28-40), με την ομάδα του Μπαρτζώκα να κολλάει επιθετικά. Ο Βιλντόσα ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό με τρίποντο και με ένα σερί 9-0 μείωσε στους τρεις πόντους (37-40). Σκορ ημιρχόνου ήταν το 38-42.

Δύο διαδοχικά τρίποντα από Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ έφεραν το ματς σε ισορροπία (44-44) στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός βασίστηκε σε αυτό το δίδυμο στο σκοράρισμα και πέρασε μπροστά στο σκορ, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +1 (57-56). Ο Πίτερς δεν σταματούσε να εκτελεί τρίποντα και η ομάδα του Μπαρτζώκα εδραίωσε το προβάδισμά της. Η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους και ο Ολυμπιακός επικράτησε με 78-66.

Πρώτος σκόρερ ο εξαιρετικός Πίτερς για τους Πειραιώτες, καθώς σημείωσε 16 πόντους με 3/4 τρίποντα και μάζεψε πέντε ριμπάουντ, ενώ ο Βεζένκοφ ακολούθησε με 15 πόντους, τρία ριμπάουντ και τρία κλεψίματα.

Το ντεμπούτο του μπροστά στον κόσμο της ομάδας έκανε ο Φουρνιέ, που σημείωσε πέντε πόντους και είχε επίσης δύο ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος σε 17:42 συμμετοχής.

Από πλευράς Ιταλών, ξεχώρισε ο Ζίζιτς, με 13 πόντους, ενώ έντεκα συν πέντε ριμπάουντ είχε ο Κλάιμπερν.

Τα 10λεπτα: 20-26, 38-42, 57-56, 78-66