Βάφτηκε πράσινος ο 50ος τελικός! Κυπελλούχος ο ΑΠΣ Πάτραι ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Για ένατη φορά στην ιστορία του το Πάτραι στέφθηκε κυπελλούχος ΕΠΣ Αχαΐας

τελικός

Πράσινος βάφτηκε ο 50ος τελικός του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, καθώς το Πάτραι επικράτησε 2-0 του Διαγόρα και κατέκτησε το 9ο τρόπαιο στην ιστορία του, παραμένοντας ο σύλλογος με τα περισσότερες κατακτήσεις στον θεσμό.
Ολα κρίθηκαν στο α’ ημίχρονο στο γήπεδο Προσφυγικών.
Στο 16′ μετά από λάθος γύρισμα του Γκολφινόπουλου, ο Λιμάτσι βγήκε μόνος του με τον Θανόπουλο, τον πλάσαρε και άνοιξε το σκορ για το Πάτραι.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Θεοφάνης με σουτ μέσα από την περιοχή και αριστέρα, νίκησε τον Θανόπουλο και έκανε το 2-0 για τους «πράσινους», κάτι που ανάγκασε τον προπονητή του Διαγόρα, Ανδρέα Ανδρούτσου να προχωρήσει πολύ γρήγορα σε δύο αλλαγές.
Το έργο των «πράσινων» έγινε πιο εύκολο στο β’ ημίχρονο με την αποβολή του Καραμπούλα στο 67′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Ανδρ. Ανδρούτσος): Θανόπουλος, Λεγάτος, Γκολφινόπουλος (28′ Καφεντζής), Σιδέρης, Νικολακόπουλος, Καραμπούλας, Σταυρόπουλος, Αποστολόπουλος, Σκούρτας (70′ Τζουραμάνης), Γεωργαντόπουλος, Μπαρλάς (28′ Θωμάς).
ΑΠΣ ΠΑΤΡΑΙ (Στ. Σαρρής): Φωτόπουλος, Β. Γερογιάννης, Θεοφάνης, Στανής, Ν. Βλασόπουλος, Ζέλος, Θ. Βλασόπουλος (80′ Σουγλέρης), Μαστραντωνάκης (87′ Παπαγεωργίου), Σαμπανέι, Ζελενίτσας, Λιμάτσι (87′ Σ. Γερογιάννης).