Με γκολάρες Ιωαννίδη, Τζόλη η Ελλάδα 2-0 την Ιρλανδία

Στην κορυφή και τώρα με την Αγγλία το ντέρμπι της πρωτιάς.

Ιωαννίδη

Με τρομερές γκολάρες των Ιωαννίδη, Τζόλη η Ελλάδα νίκησε 2-0 στο Δουβλίνο την Ιρλανδία στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του National League.

O Φώτης Ιωαννίδης με απίθανο σουτ έστειλε τη μπάλα στο «παράθυρο» του Κέλεχερ στο 50′ και ο Τζόλης με τρομερή προσπάθεια και εκπληκτικό πλασέ «κλείδωσε» τη νίκη στο 87′ διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 στο 90′.

Το ματς

Η Εθνική μας μπήκε καλά στην αναμέτρηση, απορροφώντας την πίεση που προσπάθησαν να ασκήσουν οι γηπεδούχοι.

Στο 11ο λεπτό καταγράφηκε και η πρώτη σημαντική στιγμή, με τον Χατζηγιοβάνη να εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά και τον Κουλιεράκη να πιάνει την κεφαλιά, με την μπάλα να ξύνει το οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να απαντήσουν, ωστόσο η τελική προσπάθεια του Νάιτ στο 22’ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Βλαχοδήμο, που μπλόκαρε άνετα.

Στο 26’, ήταν η σειρά του Μπακασέτα να απειλήσει, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή και να αναγκάζει σε εκτίναξη και επέμβαση τον Κέλεχερ.

Ένα τέταρτο αργότερα, ο Ογκμπένε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τρομερό βολέ έξω από την περιοχή, ωστόσο για καλή τύχη της Εθνικής μας, ο σκόρερ… συνελήφθη σε θέση οφσάιντ.

Στο 45’ οι Ιρλανδοί απείλησαν εκ νέου, καθώς άλλαξαν ωραία την μπάλα από τα δεξιά και εκείνη στρώθηκε στον Μπράουν, που ωστόσο σούταρε ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τη Γαλανόλευκη, καθώς στο 50ό λεπτό, ο Ιωαννίδης εκτέλεσε με τρομερό, φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή τον Κέλεχερ, ανοίγοντας το σκορ!

Στο 67’ μάλιστα, ο Τζόλης μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, με το σουτ του όμως να καταλήγει ψηλά άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα είχε αντίστοιχη κατάληξη.

Οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεσή τους και στο 85’ είδαν το σουτ του Ρόμπινσον μέσα από την περιοχή να κοντράρει και να περνά λίγο έξω από την εστία.

Δύο λεπτά αργότερα όμως, ο Τζόλης έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή! Η μακρινή μπαλιά του Μπακασέτα βρήκε τον νεαρό φορ της Κλαμπ Μπριζ, ο οποίος εξέθεσε τον αντίπαλο αμυντικό και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα με τρομερό τελείωμα, κλειδώνοντας το διπλό…

Την επόμενη (3η) αγωνιστική η Ελλάδα θα παίξει με την Αγγλία στις 10 Οκτωβρίου στο Γουέμπλει στο ντέρμπι της πρωτιάς του Ομίλου.

Η Αγγλία στο άλλο παιχνίδι του Ομίλου νίκησε 2-0 τη Φινλανδία.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Κέλεχερ, Ο’ Σέι, Ομομπαμιντέλε (74’ Ντόχερτι), Κόλινς, Μπρέιντι, Ογκμπένε (84’ Ρόμπινσον), Σμόλμπον, Μόλουμπι (63’ Φέργκιουσον), Μπράουν, Νάιτ (74’ Μάκατιρ), Σμόντικς (84’ Ίντα).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (67’ Πέλκας), Σιώπης (89’ Ντόη), Χατζηγιοβάνης (67’ Ζαφείρης), Μπακασέτας, Τζόλης (89’ Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης (89’ Παυλίδης).