Με το δεξί οι Νεάνιδες του Προμηθέα

Οι Νεάνιδες του Προμηθέα μπήκαν με το δεξί στο αντίστοιχο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑ-Η, επικρατώντας επί του ΠΑΣ Ναυπάκτου στο «Promitheas Park».

Προμηθέα Στιγμιότυπο από το παιχνίδι των Νεανίδων του Προμηθέα με τον ΠΑΣ Ναυπάκτου

Με νίκη ξεκίνησε το πρωτάθλημα των Νεανίδων Α΄ για την ομάδα του Προμηθέα. Συγκεκριμένα, το πατρινό συγκρότημα επικράτησε με 66-40 απέναντι στο αξιόμαχο σύνολο των Νεανίδων του ΠΑΣ Ναυπάκτου.
Οι Προμηθίνες ξεκίνησαν με υποδειγματική άμυνα από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα «στραγγαλίζοντας» την επίθεση αλλά και όλα τα ατού της ομάδας της Ναυπάκτου στην πρώτη περίοδο. Ο Προμηθέας αιφνιδίασε με την κλειστή του άμυνα τον ΠΑΣ που έψαχνε να βρει διαδρόμους ανάμεσα στα κορίτσια του coach Γιώργου Ντούβα αλλά αυτές δεν υπήρχαν. Αυτή η τακτική έδωσε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τη διαφορά στο σκορ στις δύο ομάδες.

Οι νεανίδες του ΠΑΣ όμως βρήκαν τα πατήματά τους στη δεύτερη περίοδο αλλά δυσκολεύτηκαν να πλησιάσουν την ομάδα του Προμηθέα στο σκορ και ενδεχομένως να δημιουργήσουν άγχος στην αντίπαλη ομάδα. Οι Προμηθίνες μόλις ανακτούσαν την επαφή τους με το καλάθι μεγάλωναν τη διαφορά στο σκορ και έπαιρναν ενέσεις αυτοπεποίθησης για τη συνέχεια.

Σε κανένα σημείο του αγώνα οι ομάδες δεν σταμάτησαν να αγωνίζονται δίνοντας ένα πολύ γρήγορο ρυθμό σε όλα τα σημεία του γηπέδου με πολύ σκληρές μάχες κάτω από τα καλάθια. Κάθε μάχη και κάθε κατοχή μπάλας ήταν συναρπαστική οδηγώντας τα κορίτσια να παλεύουν για την μπάλα ακόμη και πεσμένες στο παρκέ του «Promitheas Park». Σε κανένα σημείο της αναμέτρησης το πάθος της νίκης δεν άφησε το παιχνίδι να ξεφύγει από τα δεδομένα μιας υγιούς αναμέτρησης ανάμεσα σε δύο συλλόγους που χαίρονται το μπάσκετ.

Ιδιαίτερη ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι γονείς των δύο ομάδων που έδωσαν τη μάχη της κερκίδας, δίνοντας στην αναμέτρηση ένα ιδιαίτερο χαρακτήρα που προσέλκυσε και θαμώνες του καφέ του «Promitheas Park» που άφησαν τις παρέες τους για να παρακολουθήσουν όμορφο γυναικείο μπάσκετ.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον Προμηθέα δίκαια νικητή με 66-40 και τις παίκτριες των δύο ομάδων αγκαλιασμένες στο κέντρο του γηπέδου να φωνάζουν μαζί τα ονόματα των ομάδων τους. Ιδιαίτερα όμορφες σκηνές που δείχνουν νέα μπασκετικά ήθη για το γυναικείο άθλημα στην περιοχή μας.