Ο Προμηθέας έβγαζε φωτιές στο β΄ ημίχρονο, 96-79 την Καρδίτσα- Φωτογραφίες/δηλώσεις

Ο Προμηθέας Βίκος Cola πάτησε γκάζι στο β΄ ημίχρονο της αναμέτρησης με την Καρδίτσα στο «Τόφαλος», με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη.

Προμηθέας Ο Προμηθέας ήταν ασταμάτητος στο β΄ ημίχρονο

Μπορεί ο Προμηθέας να δυσκολεύτηκε από την Καρδίτσα στο α΄ ημίχρονο του αγώνα στο «Τόφαλος», όμως στην επανάληψη έβγαζε φωτιές σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα να φτάσει στο ροζ φ.α. με το ευρύ 96-79.

Προμηθέας Προμηθέας

Στο 3-1 νίκες ανέβηκε το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου, ενώ την τέταρτη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια υπέστη η θεσσαλική ομάδα (0-4).

Κορυφαίος για τον Προμηθέα ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι ο εντυπωσιακός Τζόρνταν Γουόκερ (17 πόντοι με 2/5 τρίποντα και… 16 ασίστ!), ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μιχάλης Λούντζης (14 πόντοι με 3/9 τρίποντα και 7 ριμπάουντ). Παράλληλα, οι Γουίλιαμς και Ερνάντεζ πέτυχαν από 13 πόντους. Από την πλευρά της Καρδίτσας ξεχώρισαν οι Ματ Λιούις (17 πόντοι, 2 ριμπάουντ) και Νέιτ Γουότσον (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Ισορροπημένη ήταν η αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά (15-15 στο 6′), με τα τρίποντα των Ιβούντου και Γουόκερ να δίνουν προβάδισμα 6 πόντων στους «Προμηθείς» (21-15 στο 7′). Το πατρινό συγκρότημα έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7, με την Καρδίτσα να φέρνει και πάλι σε ισορροπία τον αγώνα στα μέσα του δεύτερου 10λέπτου, με τον Γουότσον, μάλιστα, να βάζει μπροστά την ομάδα του στο 15΄ (33-34). Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 47-43.

Διαφορετική, όμως, ήταν η ιστορία του αγώνα μετά την επανέναρξη, με τους Λούντζη και Ιβούντου να σκοράρουν διαδοχικά από τη γραμμή των τριών πόντων και να δίνουν «αέρα» 10 πόντων στο πρώτο δίλεπτο της γ΄ περιόδου. Ο Προμηθέας, μάλιστα, εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (68-49 στο 26΄) κι έβαλε τις βάσεις για την τελική έκβαση του αγώνα.

Η ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Η στατιστική αποτύπωσε τα εξής δεδομένα: 28-15 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 42-20 οι πόντοι στη ρακέτα, 8-6 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (7-9 τα επιθετικά ριμπάουντ), 21-5 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό και 39-25 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης-Κωνσταντινίδου-Ζιώγας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-20, 47-43 (ημ.), 75-59, 96-79.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Γουόκερ 17 (2/5 τρίποντα, 16 ασίστ), Λούντζης 14 (3/9 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 4, Ιβούντου 9 (3/3 τρίποντα), Κέι Τζέι Γουίλιαμς 13, Μπαζίνας 5, Παπαγιάννης, Κένι Γουίλιαμς 11 (3/5 τρίποντα), Λάγιος, Ερνάντεθ 13, Βαρνάντο 10 (2/2 τρίποντα).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Χολ 3 (1), Γουότσον 15 (8 ριμπάουντ), Λίουις 17 (4/7 τρίποντα), Κασελάκης 14 (2/4 τρίποντα), Αλεν 5 (1/4 τρίποντα), Χόρχλερ 9 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πλώτας, Καπετάκης, Δίπλαρος 4, Χατζής, Καμπερίδης 12, Χρηστίδης.

Τα ομαδικά στατιστικά:

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: 11/22 ελεύθερες βολές, 23/31 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά, 7 επιθετικά), 30 ασίστ, 12 λάθη, 13 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 φάουλ.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ: 16/18 ελεύθερες βολές, 13/30 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά, 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 18 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 23 φάουλ.

Προμηθέας

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 5η αγωνιστική της Stoiximan GBL ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό AKTOR στο ΟΑΚΑ (3/11, 20:15), ενώ η Καρδίτσα θα υποδεχθεί τον Κολοσσό (2/11, 18:00).