Με πατρινά γκολ η Εθνική Νέων Ανδρών νίκησε και πέρασε στους «8»

Εθνική

«Ζευγάρωσε» τις νίκες της η Εθνική μας ομάδα Υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών (Κ19) στον Β΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που διεξάγεται στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας, αφού με πρώτους σκόρερ τους Πατρινούς Λυκούδη-Γεωργαρά επιβλήθηκε της Ιταλίας με 12-10, την Τρίτη (3/9) και εξασφάλισε την απευθείας πρόκρισή της στους «8» της διοργάνωσης.

Το επόμενο παιχνίδι για το σύνολο του Ηλία Μαχαίρα είναι προγραμματισμένο την Πέμπτη (5/9), με αντίπαλο που θα προκύψει από αγώνα χιαστί της Τετάρτης (4/9).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και 2-4 ύστερα από τρία λεπτά στο δεύτερο, αλλά με τέρματα των Σπάχιτς, Λυκούδη και Λασκαρίδη κατάφερε να προηγηθεί με 5-4. Μετά το 5-5 των Ιταλών ακολούθησε ένα ακόμη ελληνικό σερί. Με δύο γκολ του Γεωργαρά κι από ένα των Αγγελόπουλου, Μπιτσάκου η Εθνική μας πήρε προβάδισμα με 9-5, τρία λεπτά πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος. Η ιταλική ομάδα κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά (9-8 και 10-9), αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο έδωσαν την λύση ο Λυκούδης με τον Αγγελόπουλο (12-9).

Οκτάλεπτα: 0-2, 6-3, 3-2, 3-3

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Παρτσόγλου, Λυκούδης 3, Νικολαΐδης Γ. 1, Γεωργαράς 3, Τόττης, Λασκαρίδης 1, Κωνσταντόπουλος, Μπιτσάκος 1, Καρατζάς, Αγγελόπουλος 2, Σπάχιτς 1, Σιαμάς, Λεβαντής.