Ο Τσιτσιπάς με ανατροπή στα προημιτελικά του Roland Garros

Roland Garros

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο.9) χάρις στη μεγάλη του ανατροπή στο δεύτερο σετ, “καθάρισε” τον Ματέο Αρνάλντι με 3-1 σετ (3-6, 7-6, 6-2, 6-2) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Roland Garros για 4η φορά τα τελευταία πέντε χρονιά.

Με ράλι ξεκίνησε το πρώτο game, με τον Ιταλό να σβήνει τρία break point του Τσιτσιπά και τελικά να κάνει το 1-0.

Ο Ιταλός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Έλληνα τενίστα, έκανε break και με τρία σερί games πήρε προβάδισμα με 4-1. Ο Τσιτσιπάς μείωσε αρχικά, όμως ο Ιταλός έκανε το 5-2. Ο Έλληνας τενίστας κράτησε το σερβίς του κι έμεινε στο σετ, όμως ο Αρντάλντι στο επόμενο game έκλεισε το πρώτο σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς έχασε δύο φορές την ευκαιρία να σπάσει το σερβίς του αντιπάλου του στο 2ο game, με τον Αρνάλντι να σβήνει δύο break point και το ματς να έρχεται στα ίσια με 1-1.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, ωστόσο ο Αρνάλντι με break έκανε το 5-3. Ο Τσιτσιπάς με δύο κερδισμένα games, και παίρνοντας πίσω το break, ισοφάρισε σε 5-5. Μάλιστα, ο Έλληνας τενίστας το γύρισε και με 5-7 πήρε το δεύτερο σετ.