Ηττα της Εθνικής Εφήβων από την Κροατία και η πρόκριση θα κριθεί στα πλει-οφ

Εθνικής

Η κακή τρίτη περίοδος κόντρα στην Κροατία στοίχισε στην εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Εφήβων Κ18 που ηττήθηκε 13-11 από την Κροατία στον Β’ Όμιλο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Μπουένος Άιρες της Αργεντινής.

Με τρεις βαθμούς τερμάτισε στη τρίτη θέση και θα διεκδικήσει τη πρόκρισή της στην οκτάδα σε αγώνα πλέι οφ. Την απευθείας πρόκριση από τον όμιλο πήραν οι δυο πρώτες ομάδες, Ιταλία 9 βαθμοί και Κροατία 5.

Για την εθνική μας ομάδα σκόραραν και οι δύο πατρινοί, ο Μπετχαβάς του ΝΟΠ και ο Λυκούδης του Ολυμπιακού που σημείωσαν από ένα γκολ.

Η Εθνική μας προηγήθηκε 8-5 στο ημίχρονο αλλά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους δέχθηκε επί μέρους 6-1 και πλέον κυνηγούσε το σκορ. Μέχρι το τέλος όμως η διαφορά δεν έπεσε από τα 2-3 τέρματα σε βάρος μας.

Οκτάλεπτα: 4-2, 4-3, 1-6, 2-2

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Μαυροβουνιώτης, Λυκούδης 1, Κόκκινος, Καρατζάς 4, Μπετχαβάς 1, Λασκαρίδης, Ζερβουδάκης, Μητράκης 1, Ζαχόπουλος, Σιαμάς 2, Μπελέσης 2, Κρατημένος, Χατζής.