Ο Προμηθέας έχασε 84-71 από τη Χάποελ Τελ Αβίβ

Ο Προμηθέας ηττήθηκε από τη Χάποελ Τελ Αβίβ στο ξεκίνημα του «Tel Aviv Winner Tournament» και αύριο θα παίξει στον μικρό τελικό της διοργάνωσης με τον ηττημένο του αγώνα Χάποελ Ιερουσαλήμ-Ντινάμο Σάσαρι.

Προμηθέας Ο Προμηθέας ηττήθηκε από τη Χάποελ Τελ Αβίβ

Ο Προμηθέας ηττήθηκε με σκορ 84-71 από τη Χάποελ Τελ Αβίβ στην πρεμιέρα του πολύ δυνατού τουρνουά προετοιμασίας στο Ισραήλ, με την επωνυμία «Tel Aviv Winner Tournament». Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε την ευκαιρία να τεστάρει τις δυνάμεις της και το επίπεδο ετοιμότητάς της, μπαίνοντας σιγά-σιγά στην τελική ευθεία, λίγο πριν την επίσημη έναρξη της σεζόν.

Το σημερινό παιχνίδι ήταν ένα remake των περσινών δυνατών αγώνων μεταξύ των δύο ομάδων για το EuroCup, με τους «Προμηθείς» να αντιμετωπίζουν, πλέον, αύριο (17:00) τον ηττημένο του δεύτερου ημιτελικού του τουρνουά μεταξύ της Χάποελ Ιερουσαλήμ και της Ντινάμο Σάσαρι.

Η Χάποελ μπήκε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 12-2 και 15-6, κλείνοντας το α΄ 10λεπτο στο +9 (21-12). Στη β΄ περίοδο, η διαφορά έφτασε μέχρι τους 17 πόντους (30-13), όμως σε εκείνο το σημείο οι «Προμηθείς» αντέδρασαν και με πρωταγωνιστές τους Κόνιαρη, Χέιλ και Στίβενς επέστρεψαν στο παιχνίδι και μείωσαν στους 5 (42-37), σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα. Οι Ισραηλινοί πάτησαν γκάζι ξανά στις αρχές της επανάληψης κι έφτασαν εκ νέου στο +15 (54-39, στο 23′), τελειώνοντας επί της ουσίας το παιχνίδι.

Τα 10λεπτα: 21-12, 42-37 (ημ.), 69-57, 84-71.